Gönderim Yeri: AyakkabıAyakkabı Bakımı

Merhaba ayakkabiyolla.com takipçileri bugün sizlere, ayakkabı bakımı nasıl yapılmalıdır? Ayakkabı ömrü nasıl uzatılır? ve benzeri konularda merakınızı giderebilecek ve bizden satın almış olduğunuz ürünleri daha uzun süre yıpranmadan kullanmanızı kolayşıtıracak bir makale hazırladık. Umarız beğenerek aldığınız ve severek giydiğiniz ayakkabılarınızı daha uzun süre bıkmadan kullanmanıza yardımcı olur.

Hiç bir şeye ihtiyacınız olmadan tamamen evdek bulunan malzemeler ile ayakkabılarınıza bakım yaparak, ayakkabınızın ömrünü uzatabilir daha uzun süre kullanabilirsiniz. Islak ve çamurlu ayakkabılar temizlenirken veya kurutulurken, yapılan hatalar yüzünden, farketmeden ayakkabılarınızın ömrünü nasıl kısalttığınıza dair bilgiler eşliğinde, evde kolayca ayakkabı bakımı yapmayı öğreneceksiniz.

Öncelikle Ayakkabıyı çok uzun yıllar giyebilmenizi sağlayan bazı koruma yollarından bahsederek, sizlerin ayakkabılarınıza olan tutkunuzu uzun süre devam ettirmeyi hedefliyoruz. Mümkünse aynı ayakkabıyı her gün giymemeye özen göstermelisiniz. Aynı ayakkabıyı her gün giymek hem ayakkabı malzemesinin çabuk yıpranmasına hem de ayakkabının kalıbının bozularak modelin şekil bozukluğuna uğramasına sebep olur. Ayrıca sürekli aynı ayakkabıyı giymek, gerek ayakkabı içerisinde ayağınızın duruş şekline bağlı olarak, gerek ise ayakkabı içerisine dökülen minik ayak derisi kalıntıları ve ter ile oluşan gözle görülemeyecek kadar küçük mikroplara bağlı olarak ayak sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Tüm bu sebeplere bağlı olarak, ayak sağlığınız ve ayakkabı formunun bozulmaması için bir ayakkabıyı giydikten sonra en az 24 saat (yani bir gün) dinlendirmeniz gerekmektedir.

Fazlalığı sebebiyle kullanmadığınız ve uzun süre giyilmeyecek olan ayakkabılarınızı mümkünse tahta kalıp, şayet değilse en azından içerisine kağıt doldurarak saklamalısınız. Böyle muhafaza ettiğiniz ayakkabıların daha fazla nem almasını ve üzerinde çatlakların oluşmasını engellemiş olacaksınız.

Her hangi bir sebeple ıslanan ayakkabılarını kesinlikle ısıtılar yardımıyla kurutmaya çalışmayınız. Normal bir ortamda ve mümkünse içerisine bir kalıp koyarak kendi halinde kurumasını bekleyiniz. Islanan ayakkabıları alorifer petekleri gibi gibi ısıtıcıların yanında kurutmak en çok yapılan hatalar arasındadır. Ayakkabı yüzeyinde oluşan ani sıcaklık değişimi yüzünden aşırı sıcağın etkisiyle ayakkabı derisi kuruyarak çatlar. Bu ayakkabılarınızın ömrünü kısaltır.

Şayet ayakkabı tercihinizi süetten yana yaptıysanız yağışlı havalarda mutlaka üzerlerine su geçirmez sprey sıkarak, ürünü ıslanmaktan korumanız gerekmektedir.

Daha ucuz diye düşünüp daha kalitesiz ayakkabı boyası kullanmaktan sakının. Mümkün olduğu kadar kaliteli ayakkabı boyası kullanmayı tercih edin. Deri ayakkabılarınızı cilalamak için badem yağı kullanmanız derinin daha uzun süre dayanaklı kalmasını sağlayacaktır.

EVDE AYAKKABI BAKIMI YAPMANIN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Klasik diş macunuyla ayakkabı bakımı yapmak; Kanvas kumaştan üretilmiş ayakkabıların yüzeyi, diş macunu sürdüğünüz bir bez vasıtasıyla hafifce siliniz. Bu işlemi yaparken fazla bastırmamaya özen gösterin. Yumuşak hareketlerle mümkün olduğunca nazik ve kibar bir şekilde silmeye özen gösteriniz. Silme işlemini tamamladıktan sonra ayakkabıyı temiz bir bez yardımıyla kurulamayı unutmayın.

Toz karbonatla ayakkabı bakımı yapmak; Yaklaşık iki yemek kasığı toz karbonatı, yarım bardak kadar su ile karıştırınız sıcak su ile karıştırın. Hazırlamış olduğunuzu bu karışımla ıslatılmış temiz bir bez yardımıyla ayakkabınızdaki lekeli bölgeleri silebilirsiniz. Bu işlemi lekeler çıkana kadar uygulabilirsiniz. Silme işlemi bittikten sonra temiz bir bez yardımıyla ayakkabınızı kurulamayı unutmayınız. Ayrıca eğer ayakkabınızda kötü koku mevcut ise veya ayağınızda koku var ise bir yemek kaşığı kadar toz karbonatı akşamdan ayakkabınızın içine serpiştirip, ertesi gün ayakkabınızı o şekilde giyip, ertesi akşam ayakkabı içerisindeki karbonatı silkerek temizlerseniz hem ayakkabı içerisindeki hem de ayağınızda ki kötü kokunun gittiğine şahit olacaksınız.

Tipik bulaşık deterjanıyla ayakkabı bakımı yapmak; 3-4 damla deterjan eklenmiş bir miktar ılık su ile ıslattığınız temiz ve leke bırakmayacak bir bez yardımıyka ayakkabınızdaki lekeleri silebilirsiniz. Bu işlemde kullanmanız gereken bez türleri saten kumaş veya ipek tarzı parlak kumaş türleri olmamasına dikkat ediniz.

Oje asetonuyla ayakkabı bakımı yapmak; kulağa ilginç geldiğinin farkındayız. Ancak bir pamuk parçasına bir kaç damla aseton damalatarak lekeli bölgeleri silebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra bebek pudrası ve vazelin yardımıyla ayakkabınızı cilalamanız gerekmektedir. Bu sayede ayakkabınızın ömrüne ömür katacaksınız.

Okul silgisiyle ayakkabı bakımı yapmak; Özellikle sentetik kumaştan üretilmiş ayakkabılarınızı renk bırakmayacak bir silgi ile silebileceğinizi söylemek isteriz.

Süet veya nubuk tarzı ayakkabılarınızı fazla yıpratmamaya özen gösterip zedelemeden çok sert olmayan bir fırça ile fırçalayarak temizleyebilirsiniz. Üzerinde ki tüm tozlardan temizlenmiş olan süet ayakkabılarınızı yine leke bırakmayacak bir silgi yardımı ile silebilirsiniz.

El, ayak vazeliniyle ayakkabı bakımı yapmak; Özellikle rugan ayakkabılarınızı çok sert davranmadan ve mümkün olduğunca hafif ve nazik bir şekilde vazelin sürerek temiz bez ile silebileceğinizi hatırlatırız. Bu işlemi yaptıktan sonra ayakkabılarınızın eskisi gibi parladığını ve yep yeni bir görünüme kavuştuğuna tanık olacaksınız.

AYAKKABI BAKIMI ESNASINA SIKÇA YAPILAN YANLIŞLAR NELERDİR?

Tipik olarak herkesin yaptığı ıslak ayakkabıları kalorifer veya soba tarzı ısıtıcılara yakın koyarak kurutmak aynı zamanda ayakkabı malzemesinin yüzeyinin de sıcak yüzünden aşırı kurumasına ve malzemesinin yıpranarak çatlaklar oluşmasına sebep olacağından en büyük yanlışlar arasındadır. Bu en çok yapılan hatalar arasındadır.

Bu yanlış kurutma yöntemi yüzünden ayakkabı yüzeyinde oluşacak olan çatlaklar ayakkabının çabuk deforme olmasına ve hızlı tahrip olarak geri dönüşü olmayan yırtıklr oluşmasına sebep olacaktır. Kısacası ayakkabınızın ömrünü kısaltacak ve çok daha kısa sürede giyilemeyecek durumda bir ayakkabınızın olmasına sebep olacaktır. Aynı hata yüzeyi çamur olmuş olan ayakkabıları silerken aşırı bastırmak ve çok sert davranmakta olduğu gibi ayakkabınızın aşırı ve hızlı yıpranmasına sebep olacaktır.

Kaliteli olarak üretilen her ayakkabı yüzeyinde fabrika çıkışı olarak koruyucu bir tabaka bulunmaktadır. Sert darbeler sebebiyle bu tabaka zarar gördüğünden bir bakıma ayakkabınızın koruyucu zırhını da delmiş oluyorsunuz.

Henüz müşteri incelemesi yok.

Bir cevap yazın

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi yazıp enter’e basın

Sepetiniz